השנים המוקדמות

(חובר ע”י מוטי פרבר  – תורגם ע”י עמיחי בנעט)

בית הכנסת שלנו החל לפעול לפני כ-20 שנה, ונודע אז בשם “שמחת אליהו”. המשפחות המקוריות (גרוס, לוין, פרדינרו, גרסטנפלד ופרבר) אספו את שכניהם הספרדיים, למניין הראשון שנערך בליל שבת בחצר ביתם. במהלך אותם חודשים ראשונים, אף משפחה לא יכלה לנסוע לשבת, על מנת לשמור על שלמות המניין.

בשנים הראשונות, המניין עבר מספר קורות גג – במתנ”ס, בבית אסתר ובבית ספר לוין: תחילה במקלט, אחר כך באולם הכניסה ולסיום בגן שמעל הבניין הראשי של בית הספר. המניין גדל במהירות עם הגעתם של משפחות העולים הראשונות מרוסיה ומשפחות גרעין “שעלי תורה”. הרב אריה מנדלקורן שימש כרב הראשון, ויחד עם הרב שמואל שנלר והרב משה גודלבסקי, הוביל את התפילות בימים הנוראים. המנגינות שהם שרו באותן תפילות מלוות את הקהילה עד הימים האלו.

ספר התורה הראשון של הקהילה הובא מאנגליה על ידי מאיר פליג ז”ל. הכנסת ספר התורה היתה החגיגה הראשונה מבין רבות שנערכו בקהילה הצומחת.

המניין המשיך לגדול עם אכלוסו של השלב הראשון בשכונת שיינפלד, ועם הגעתן של משפחות רבות לגבעת שרת.

לאחר זמן מה, נדרש מקום גדול יותר, והמניין עבר לאולם הספורט של בית הספר “ז’בוטינסקי”. אלה שהתפללו שם יזכרו תמיד את החורפים הקפואים, הקיצי הרותחים, את סלי הכדורסל שהיו חלק מהריהוט וכמובן את מערכת הצינורות הייחודית! גם הטיפוס במעלה הגבעה עם סיום התפילה לא יישכח.

זמן קצר לאחר מכן, התחיל המניין היומי במרתף אצל משפחת גולדברג וכאשר גם המקום הזה היה צר מלהכיל את המתפללים – עבר המניין לוילה ממול.

באמצע שנות ה-90 היה ברור לכולם כי השלב הבא צריך להיות בניין קבע ולכן הוקמו וועדות שונות כדי לטפל בגיוס הכספים, הכנת תוכניות והתנעת התהליך למ שיהפוך בעתיד לבית הכנסת “נצח מנשה” שבו אנו מתפללים היום. ניתן לראות כאן עותק מהעלון שהופק באותו העת כדי לסייע בגיוס תרומות בארץ ובעולם.

נסו לזהות מי הם הילדים (כיום כמעט מבוגרים) המופיעים בתמונות.

פרויקט בניית בית הכנסת יצא לדרך במלוא המרץ בהובלת המשפחות החדשות שבקהילה, ובשנת תשנ”ט החלום הוגשם והתפילות התקיימו במשכננו החדש.
שנה לאחר מכן הושלם גם אולם השמחות.
בשנת תש”ס התמנה הרב אורן דובדבני בוגר ישיבת “הר עציון” כרב וכפוסק הקהילה.

הקהילה נכנסה לעשור השני של היווסדות בית הכנסת “נצח מנשה” עם כמאה משפחות.
במהלך העשור השני הקהילה עברה תהליך התבגרות טבעי המתבטא בעיקר בנוער. מימים של חגיגות ברית מילה וטסקי בר/בת מצווה עברנו לחתונות ולא מעט מהנוער שלנו הפכו בעצמם להורים.

ליוונו אותם דרך ישיבות, מכינות, שרות צבאי ושרות לאומי ואפילו חווינו יחד שתי מלחמות.

הקהילה ממשיכה להיות קיבוץ גלויות של ישראלים, ועולים מרחבי העולם, אשכנזים ועדות המזרח.

בקהילה מתקיימים מגוון רחב של שיעורים בתחומים שונים כולל לחברי הקהילה הדוברים רוסית בשפתם.

אנו מקיימים מגוון של ערבי חברה ותרבות לאורך השנה. וכן פעילות ענפה לנוער בכל הגילאים.

כל הפעילויות מאורגנות עבור הקהילה על יד ועדות הקהילה השונות.

אנו מצפים לראות מה העתיד צופן בחובו לקהילה, ובהסתמך על עשרים השנים שחלפו אנו בטוחים שהקהילה תמשיך להתפתח עם חיי קהילה תוססים ומגוונים המציעים בית רוחני וחברתי לחברי הקהילה.